Zubni implanti
U situaciji kada vam nakon vađenja zuba ostane prazan prostor, neophodno je nadomestiti ga, jer u suprotnom nastaju posledice koje mogu prouzrokovati rotiranje i naginjanje susednih zuba ka praznom prostoru, gubitak pozicije i funkcije. Gubitak kosti u zoni zuba koji nedostaje čine izraz vašeg lica neprirodnim, a ako je zub koji nedostaje u zoni osmeha, to može uticati i na vaše samopouzdanje.
Vratiti prirodnu funkciju i izgled izgubljenih zuba može biti vеоma teško. Proteza ili most se mogu činiti kao adekvatan izbor terapije ali u poređenju s implantatima, oni imaju ograničene rezultate. U velikom broju slučajeva dentalni implantati su najzahvalnije estetsko i funkcionalno rešenje za nadoknadu zuba koji nedostaju.
Šta su zubni implanti?
Implanti su aloplastični materijali koji se ugrađuju u meko i koštano tkivo gornje i donje vilice u cilju poboljšanja funkcije žvakanja, estetike i fonacije kod delimično ili potpuno bezubih pacijenata. Za uspeh implantacije od posebnog značaja je prava indikacija, pravilan izbor pacijenta, primena ispravne hirurške tehnike i izrada funkcionalno i estetski zadovoljavajuće suprastrukture. Ugradnja implanta u vilicu je potpuno bezbolan postupak. Vreme pravljenja protetskog rada je nakon 6 – 8 meseci po ugradnji implanta.
Da li sam dobar kandidat za ugradnju implanta?
Danas je gotovo svaka osoba koja je izgubila zub kandidat za ugradnju implanta. Izuzetak su pacijenti koji boluju od osteoporoze, nekontrolisanog dijabetesa i sličnih hroničnih bolesti. Neposredno nakon operacije, u fazi zarastanja gingive, u rizičnu grupu spadaju i pušači zbog otežanog zarastanja uzrokovanog lošim delovanjem nikotina i povišene temperature u ustima. Osnovni preduslov za ugradnju implanta je dobra oralna higijena. Dentalni implantati su idealan izbor za osobe dobrog oralnog zdravlja koji su izgubili jedan ili više zuba. Kandidati za dentalne implantate moraju imati zdravu gingivu i kost za potporu odgovarajućih implantata.
Koliki je procenat uspešnosti terapije implantatima?
Procenat uspešnosti u terapiji implantatima danas je preko 98%. Da bi se utvrdilo da li su implantati moguće rešenje za vas, potrebno je izvršiti rendgen dijagnostiku i konsultacije sa stomatologom i izvršiti pregled zuba i desni. Postavljanje implanta se sastoji od nekoliko faza. U prvoj fazi – implantat se ugrađuje u viličnu kost. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, potpuno je bezbolan i u proseku traje oko 30 minuta. Proces oseointegracije (faza srastanja implanta i kosti) traje 2–6 meseci. U drugoj fazi se postavlja suprastruktura oko koje će se formirati gingiva. Sledi faza otiskivanja suprastrukture . Nakon toga, tehničar iz otiska izrađuje model na kojem izrađuje konačni protetski rad.
Da li postoje rizici kod ugradnje implanta?
Implantati predstavljaju najkomfornije rešenje za pacijenta, ako ćete njihovom ugradnjom sprečiti brušenje susednih zuba i resorpciju kosti, koja nastupa nakon vađenja zuba. Neki od neželjenih efekata koji mogu uslediti jesu infekcije oko implantata, povrede okolnog tkiva (sinusa, nerava ili krvnih sudova) ili frakture kosti.